KPTC6F22-55PDN
Mfr.Part #
KPTC6F22-55PDN
Description
CONN PLUG HSG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Body Plating :
Cadmium
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size, MIL :
Contact Type :
Solder Cup
Contact Size :
20
Features :
Backshell, Coupling Nut, Shrink Boot Adapter
Gender :
Male
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Style :
Pin
Includes :
Insert Material :
Polychloroprene
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
55
Ratings :
Environment Resistant
Base Product Number :
KPTC6
Shell Size - Insert :
Feature :
Mount :
Free Hanging
Series :
KPTC
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
55
Datasheets
KPTC6F22-55PDN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC6F22-55PDN Overview
KPTC6F22-55PDN Features
KPTC series
KPTC6F22-55PDN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC6F22-55PDN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT