KPTC6E22-55S-C
Mfr.Part #
KPTC6E22-55S-C
Description
CONN PLUG HSG FMALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Unshielded
Contact Style :
Socket
Factory Lead Time :
19 Weeks
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
Includes :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Gender :
Male
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Size :
20
Package :
Bulk
Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
55
Mounting Feature :
Features :
Backshell, Coupling Nut
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
KPTC6E22-55S-C
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC6E22-55S-C Overview
KPTC6E22-55S-C Features
KPTC series
KPTC6E22-55S-C Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC6E22-55S-C Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT