KPTC6E22-55P-C-DN
Mfr.Part #
KPTC6E22-55P-C-DN
Description
CONN PLUG HSNG MALE 55POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Backshell, Coupling Nut, Shrink Boot Adapter
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Nickel
Includes :
Unshielded
Contact Shape :
Bulk
Feature :
Connector Type :
Plug Housing
Active
Contact Type :
Solder Cup
Packaging :
RoHS :
Details
Contact Size :
20
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
KPTC6E22-55P-C-DN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC6E22-55P-C-DN Overview
KPTC6E22-55P-C-DN Features
KPTC series
KPTC6E22-55P-C-DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC6E22-55P-C-DN Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT