KPTC6E16-23PDN
Mfr.Part #
KPTC6E16-23PDN
Description
CONN PLUG HSG MALE 23POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Size :
Contact Style :
Pin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug Housing
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
23
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Solder Cup
Termination :
Solder
Mounting Feature :
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Polychloroprene
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Cadmium
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Features :
Backshell, Coupling Nut, Shrink Boot Adapter
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Series :
KPTC
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
Includes :
Mount :
Free Hanging
Feature :
Base Product Number :
KPTC6
Number of Contacts :
23
Datasheets
KPTC6E16-23PDN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 23 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC6E16-23PDN Overview
KPTC6E16-23PDN Features
KPTC series
KPTC6E16-23PDN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC6E16-23PDN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT