KPTC6E14-19S-R-DN-MA
Mfr.Part #
KPTC6E14-19S-R-DN-MA
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Product Status :
Active
Cable Opening :
Features :
Coupling Nut, Shrink Boot Adapter
Primary Material :
Metal
Polychloroprene
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Color :
Black
Material Flammability Rating :
Backshell Material, Plating :
Shell Finish :
Black Zinc Cobalt
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Industrial, Military
Brand :
RoHS :
Details
Circular MIL Spec Connector
Termination :
Solder Cup
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
19
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
HTS Code :
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Gold Black Zinc Cobalt N (Normal) Bayonet Lock