KPTC6E12-14P-D-DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPTC6E12-14P-D-DN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
14
Features :
Backshell, Coupling Nut, Shrink Boot Adapter
Contact Type :
Solder Cup
Product Status :
Active
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Polychloroprene
Feature :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Base Product Number :
KPTC6
Contact Size :
20
Package :
Bulk
RoHS :
N
Subcategory :
Circular Connectors
Includes :
Brand :
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Feature :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
Series :
KPTC
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
KPTC6E12-14P-D-DN
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC6E12-14P-D-DN Overview
KPTC6E12-14P-D-DN Features
KPTC series
KPTC6E12-14P-D-DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC6E12-14P-D-DN Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT