KPTC5-24-61SF0
Mfr.Part #
KPTC5-24-61SF0
Description
CONN PLG HSG FMALE 61POS INLINE
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Mounting Feature :
Number of Pins :
61
Base Product Number :
KPTC5
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Includes :
Contact Type :
Solder Cup
Features :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KPTC
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
61
Contact Size :
20
Contacts Not Included
Datasheets
KPTC5-24-61SF0
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC5-24-61SF0 Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the KPTC Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.When mounting this part, a Free Hanging socket must be used.It has 61 pins.
KPTC5-24-61SF0 Features
KPTC series
KPTC5-24-61SF0 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC5-24-61SF0 Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT