KPTC5-14-18S
Mfr.Part #
KPTC5-14-18S
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Contacts Not Included
Number of Pins :
18
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
Includes :
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Solder Cup
Type :
For Female Sockets
Features :
Coupling Nut
Insert Material :
Polychloroprene
RoHS :
Non-Compliant
Base Product Number :
KPTC5
Number of Positions :
18
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
KPTC5-14-18S
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC5-14-18S Overview
KPTC5-14-18S Features
KPTC series
KPTC5-14-18S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC5-14-18S Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT