KPTC2E22-21P-D-EX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPTC2E22-21P-D-EX
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
KPTC
Published :
Orientation :
N (Normal)
Package :
Bulk
Brand :
ECCN Code :
EAR99
Base Product Number :
KPTC2
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Material Flammability Rating :
Product Status :
Active
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Flange
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Fastening Type :
Bayonet Lock
Features :
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Solder
HTS Code :
Insert Material :
Polychloroprene
Shell Material :
Aluminum Alloy
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
Includes :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS :
N
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
21
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Datasheets
KPTC2E22-21P-D-EX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 21 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC2E22-21P-D-EX Overview
KPTC2E22-21P-D-EX Features
KPTC series
KPTC2E22-21P-D-EX Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC2E22-21P-D-EX Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT