KPTC2E12-10P
Mfr.Part #
KPTC2E12-10P
Description
CONN RCPT HSNG MALE 10POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
10
Shell Size, MIL :
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Style :
Pin
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Product Status :
Active
Gender :
Male
Ratings :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Series :
KPTC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
20
Mount :
Flanges, Panel
Base Product Number :
KPTC2
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Copper
Insert Material :
Polychloroprene
Packaging :
Bulk
Includes :
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Features :
Datasheets
KPTC2E12-10P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 10 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC2E12-10P Overview
KPTC2E12-10P Features
KPTC series
KPTC2E12-10P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC2E12-10P Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT