KPTC1E16-23P-R-DZ
Mfr.Part #
KPTC1E16-23P-R-DZ
Description
CONN RCPT HSNG MALE 23POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
RoHS :
Details
Features :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Brand :
Fastening Type :
Bayonet Lock
HTS Code :
Includes :
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Black
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Zinc Cobalt
Published :
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
23
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Insert Material :
Polychloroprene
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
KPTC
Shielding :
Shielded
Mounting Feature :
Contact Shape :
Circular
Subcategory :
Circular Connectors
Feature :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
Base Product Number :
KPTC1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Solder Cup
Shell Material :
Bulk
Type :
For Male Pins
Product Status :
Active
Datasheets
KPTC1E16-23P-R-DZ
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Zinc Cobalt 23 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included KPTC
KPTC1E16-23P-R-DZ Overview
KPTC1E16-23P-R-DZ Features
KPTC series
KPTC1E16-23P-R-DZ Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC1E16-23P-R-DZ Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT