KPTC1E12-14S-D-DZ-MB
Mfr.Part #
KPTC1E12-14S-D-DZ-MB
Description
CIRCULAR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
14
Cable Opening :
Backshell Material, Plating :
Number of Positions :
14
Base Product Number :
KPTC1
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
19 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Brand :
Subcategory :
Circular Connectors
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Features :
Shrink Boot Adapter
Gender :
Male
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Published :
RoHS :
N
Insert Material :
Polychloroprene
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
KPTC
Shell Size, MIL :
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Active
Applications :
Industrial, Military
Mounting Feature :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium N (Normal) Bayonet Lock