KPTC0E24-61P-D-DN
Mfr.Part #
KPTC0E24-61P-D-DN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
For Male Pins
RoHS :
N
Datasheets
KPTC0E24-61P-D-DN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC0E24-61P-D-DN Overview
KPTC0E24-61P-D-DN Features
KPTC series
KPTC0E24-61P-D-DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC0E24-61P-D-DN Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT