KPTC0E22-55S-D-DN
Mfr.Part #
KPTC0E22-55S-D-DN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
55
RoHS :
N
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
KPTC0E22-55S-D-DN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC0E22-55S-D-DN Overview
KPTC0E22-55S-D-DN Features
KPTC series
KPTC0E22-55S-D-DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC0E22-55S-D-DN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT