KPTC0E22-55S-C-DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPTC0E22-55S-C-DN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Polychloroprene
RoHS :
Details
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Includes :
Shell Size - Insert :
Subcategory :
Circular Connectors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Brand :
Features :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Product Status :
Active
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
55
Type :
For Female Sockets
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Packaging :
Bulk
Published :
Series :
KPTC
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Base Product Number :
KPTC0
Connector Type :
Receptacle Housing
Feature :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Datasheets
KPTC0E22-55S-C-DN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC0E22-55S-C-DN Overview
KPTC0E22-55S-C-DN Features
KPTC series
KPTC0E22-55S-C-DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC0E22-55S-C-DN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT