KPTC0E20-41P-D-DN
Mfr.Part #
KPTC0E20-41P-D-DN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Factory Lead Time :
19 Weeks
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS :
N
Contact Size :
20
Insert Material :
Polychloroprene
Brand :
Number of Positions :
41
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Features :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Backshell, Shrink Boot Adapter
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
KPTC0E20-41P-D-DN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC0E20-41P-D-DN Overview
KPTC0E20-41P-D-DN Features
KPTC series
KPTC0E20-41P-D-DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC0E20-41P-D-DN Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT