KPTC0E12-14P-D-DN
Mfr.Part #
KPTC0E12-14P-D-DN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 14POS PNL MT
Circular Connector Housings
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
14
Mounting Feature :
Flange
Features :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Aluminum Alloy
Subcategory :
Circular Connectors
Bayonet Lock
Published :
Feature :
Backshell, Shrink Boot Adapter
Contact Shape :
Circular
Brand :
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
Includes :
RoHS :
N
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
KPTC0E12-14P-D-DN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 14 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC0E12-14P-D-DN Overview
KPTC0E12-14P-D-DN Features
KPTC series
KPTC0E12-14P-D-DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC0E12-14P-D-DN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT