KPTC06J20-24P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPTC06J20-24P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG HSG MALE 24POS INLINE
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
No SVHC
Base Product Number :
KPTC0
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Note :
Contacts Not Included
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
24
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Olive Drab
Termination :
Solder
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
KPTC
Product Status :
Active
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Polychloroprene
Feature :
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Includes :
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
24
Gender :
Male
Mounting Feature :
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Package :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
KPTC06J20-24P
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC06J20-24P Overview
KPTC06J20-24P Features
KPTC series
KPTC06J20-24P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC06J20-24P Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT