KPTC06B22-41P
Mfr.Part #
KPTC06B22-41P
Description
CONN PLUG HSG MALE 41POS INLINE
Features :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Bayonet Lock
Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Feature :
Gender :
Male
Number of Positions :
41
Includes :
Number of Contacts :
41
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Free Hanging
Contact Type :
Solder Cup
Datasheets
KPTC06B22-41P
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC06B22-41P Overview
KPTC06B22-41P Features
KPTC series
KPTC06B22-41P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC06B22-41P Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT