KPTC06B14-18SX
Mfr.Part #
KPTC06B14-18SX
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Aluminum Alloy
Number of Pins :
18
Number of Positions :
18
Orientation :
X
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Unshielded
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Shell Size, MIL :
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Type :
Solder Cup
Datasheets
KPTC06B14-18SX
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC06B14-18SX Overview
KPTC06B14-18SX Features
KPTC series
KPTC06B14-18SX Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC06B14-18SX Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT