KPTC06A22-55S
Mfr.Part #
KPTC06A22-55S
Description
CONN PLG HSG FMALE 55POS INLINE
Orientation :
N (Normal)
Material Flammability Rating :
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
55
Contact Type :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Style :
Socket
Contact Material :
Copper
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Aluminum Alloy
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Bulk
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Features :
Backshell, Coupling Nut
Termination :
Solder
Number of Positions :
55
Base Product Number :
KPTC0
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
KPTC06A22-55S
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC06A22-55S Overview
KPTC06A22-55S Features
KPTC series
KPTC06A22-55S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC06A22-55S Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT