KPTC06-14-18SF0
Mfr.Part #
KPTC06-14-18SF0
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Type :
Solder Cup
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
18
Gender :
Receptacle
Mount :
Free Hanging
RoHS :
Compliant
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Circular
Contact Plating :
Gold
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Features :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
18
Polychloroprene
Body Material :
Aluminium
Datasheets
KPTC06-14-18SF0
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC06-14-18SF0 Overview
KPTC06-14-18SF0 Features
KPTC series
KPTC06-14-18SF0 Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC06-14-18SF0 Circular Connectors applications.
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT