KPTC02E22-32P
Mfr.Part #
KPTC02E22-32P
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Mounting Feature :
Flange
Features :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
32
KPTC0
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Bayonet Lock
Number of Pins :
32
Datasheets
KPTC02E22-32P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC02E22-32P Overview
KPTC02E22-32P Features
KPTC series
KPTC02E22-32P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC02E22-32P Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT