KPTC02E20-39P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KPTC02E20-39P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
39
Contact Material :
Copper
Features :
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Material Flammability Rating :
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Package :
Bulk
Contact Size :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Includes :
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Bayonet Lock
Insert Material :
Polychloroprene
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Base Product Number :
KPTC0
Termination :
Solder
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Style :
Pin
Note :
Contacts Not Included
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Series :
KPTC
Gender :
Male
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
39
Body Material :
Aluminium
Datasheets
KPTC02E20-39P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC02E20-39P Overview
KPTC02E20-39P Features
KPTC series
KPTC02E20-39P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC02E20-39P Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT