KPTC02A24-61P
Mfr.Part #
KPTC02A24-61P
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Receptacle Housing
RoHS :
Compliant
Gender :
Male
No SVHC
Contact Style :
Pin
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Contact Size :
20
Number of Contacts :
61
Datasheets
KPTC02A24-61P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC02A24-61P Overview
KPTC02A24-61P Features
KPTC series
KPTC02A24-61P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC02A24-61P Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT