KPTC02A22-55P
Mfr.Part #
KPTC02A22-55P
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Type :
For Male Pins
Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
Contact Size :
20
Features :
Includes :
Mounting Feature :
Flange
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
55
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
55
Active
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Series :
KPTC
Number of Positions :
Contact Style :
Pin
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Base Product Number :
KPTC0
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp and Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Polychloroprene
Datasheets
KPTC02A22-55P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC02A22-55P Overview
KPTC02A22-55P Features
KPTC series
KPTC02A22-55P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC02A22-55P Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT