KPTC01F22-34P
Mfr.Part #
KPTC01F22-34P
Description
CONN RCPT HSG MALE 34POS INLINE
Mounting Feature :
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Contact Type :
Solder Cup
Gender :
Male
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing
RoHS :
Compliant
Features :
Backshell, Cable Clamp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
34
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
KPTC
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
34
Datasheets
KPTC01F22-34P
Receptacle Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 34 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included KPTC
KPTC01F22-34P Overview
KPTC01F22-34P Features
KPTC series
KPTC01F22-34P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
KPTC01F22-34P Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT