KP80526NY700128
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KP80526NY700128
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
495-PGA
Datasheet
Download
Description
MPU, 32-BIT, 700MHZ CPGA495
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Security Features :
Length :
34.21 mm
Voltage - I/O :
1.6V
Bit Size :
32
Format :
Floating Point
RAM Controllers :
Low Power Mode :
yes
Co-Processors/DSP :
Address Bus Width :
36
Seated Height-Max :
3.73 mm
JESD-609 Code :
e0
JESD-30 Code :
R-CPGA-P495
Display & Interface Controllers :
Terminal Pitch :
1.27 mm
Series :
1
Surface Mount :
No
Terminal Form :
PIN/PEG
Package Shape :
RECTANGULAR
Supplier Device Package :
495-PPGA (27.2x31)
Package :
Bulk
Package / Case :
495-PGA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Boundary Scan :
yes
Rochester Electronics LLC
SATA :
Number of Terminals :
495
Ethernet :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR
Width :
28.27 mm
Product Status :
Active
Qualification Status :
COMMERCIAL
Reach Compliance Code :
Unknown
Core Processor :
Mobile Intel® Celeron® Processor
Pbfree Code :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Additional Interfaces :
Graphics Acceleration :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Pin Count :
495
Integrated Cache :
USB :
Speed :
700MHz
Operating Temperature :
100°C (TJ)
External Data Bus Width :
64
Datasheets
KP80526NY700128
1.27 mm Mobile Intel® Celeron® Processor 32-bit Microprocessor 1 Series 495-PGA
KP80526NY700128 Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 495-PGA. Cores/Bus width is 1 Core, 32-Bit. Recognize operating temperatures around 100°C (TJ). The cpu microprocessor belongs to the 1 series. The CPU is cored with a Mobile Intel® Celeron® Processor processor. The CPU uses - RAM controllers. This microprocessor features interfaces -. In this CPU, I/O is set to 1.6V. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROPROCESSOR. In terms of architecture, it is a 32-Bit system. 64 is the width of the external data bus on this CPU. Embedded microprocessor bodies are injected with 495 pins. Suppliers offer a package of 495-PPGA (27.2x31).