KNP-50JB-52-2R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KNP-50JB-52-2R4
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.4 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
KNP
Tolerance :
±5%
Resistance :
2.4Ohm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-40°C~200°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.138Diax0.354L 3.50mmx9.00mm
Datasheets
KNP-50JB-52-2R4
YAGEO KNP-50JB-52-2R4
2.4Ohm, 0.5W 1/2W, Wirewound,