KNC10AFB-AX-R007AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KNC10AFB-AX-R007AA
Manufacturer
Vitrohm
Description
RES 0.007 OHM 1% 10W AXIAL
Manufacturer :
Vitrohm
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
10 W
Width :
9 mm
Series :
KNC
Subcategory :
Resistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Metal Element Current Sensing Resistors
Height :
9 mm
Type :
Power Shunt Resistor
Length :
38 mm
Tolerance :
1 %
Maximum Operating Temperature :
+ 250 C
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Current Sense Resistors
Resistance :
7 mOhms
Application :
Current Sense
Termination Style :
Axial
Lead Diameter :
0.8 mm
Vitrohm KNC10AFB-AX-R007AA
7 mOhms,