KMPC860ENCVR66D4
Mfr.Part #
KMPC860ENCVR66D4
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Speed :
66MHz
Operating Temperature :
-40°C~95°C TA
Additional Interfaces :
I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - I/O :
3.3V
Ethernet :
10Mbps (4)
Package / Case :
357-BBGA
Base Part Number :
MPC860
Datasheets
KMPC860ENCVR66D4
NXP Semiconductors KMPC860ENCVR66D4
Microprocessor MPC8xx Series MPC860 357-BBGA
KMPC860ENCVR66D4 Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 357-BBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around -40°C~95°C TA. In the MPC8xx series, it is found. A total of DRAM RAM controllers are used by this CPU. The microprocessor features interfaces I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART for better service. At 3.3V, the CPU runs its I/O. Search MPC860 for variants of the embedded microprocessor.