KMPC857DSLZQ66B
Mfr.Part #
KMPC857DSLZQ66B
Package / Case
357-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
Base Part Number :
MPC857
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
357-BBGA
Speed :
66MHz
Published :
Voltage - I/O :
3.3V
Ethernet :
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Additional Interfaces :
I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Datasheets
KMPC857DSLZQ66B
NXP Semiconductors KMPC857DSLZQ66B
Microprocessor MPC8xx Series MPC857 357-BBGA
KMPC857DSLZQ66B Overview
Packed in 357-BBGA, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~105°C TA. It comes from the MPC8xx series. This CPU uses DRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with MPC857.