KMPC8560PX833LC
Mfr.Part #
KMPC8560PX833LC
Package / Case
784-BBGA, FCBGA
Description
IC MPU MPC85XX 833MHZ 783FCBGA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
MPC8560
Package / Case :
784-BBGA, FCBGA
Core Processor :
PowerPC e500
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Ethernet :
10/100/1000Mbps (2)
1 Core 32-Bit
Supplier Device Package :
783-FCPBGA (29x29)
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
Series :
MPC85xx
Speed :
833MHz
Additional Interfaces :
I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART
RAM Controllers :
DDR, SDRAM
Datasheets
KMPC8560PX833LC
NXP Semiconductors KMPC8560PX833LC
PowerPC e500 Microprocessor MPC85xx Series MPC8560 784-BBGA, FCBGA
KMPC8560PX833LC Overview
Due to its 784-BBGA, FCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC85xx series. PowerPC e500 is the processor core of this CPU. Memory controllers for this CPU are DDR, SDRAM. Featuring I2C, PCI, RapidIO, SPI, TDM, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 2.5V 3.3V I/O running on this CPU. MPC8560 is a good way to search for variants of the microprocessor. Suppliers offer the package 783-FCPBGA (29x29).