KMPC850SRZQ50BU
Mfr.Part #
KMPC850SRZQ50BU
Package / Case
256-BBGA
Description
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
Operating Temperature :
0°C~95°C TA
Additional Interfaces :
HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART
Speed :
50MHz
USB :
USB 1.x (1)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
256-BBGA
Voltage - I/O :
3.3V
Base Part Number :
MPC850
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Series :
MPC8xx
Ethernet :
10Mbps (1)
Published :
RAM Controllers :
DRAM
Datasheets
KMPC850SRZQ50BU
NXP Semiconductors KMPC850SRZQ50BU
Microprocessor MPC8xx Series MPC850 256-BBGA
KMPC850SRZQ50BU Overview
Due to its 256-BBGA packaging, it is convenient to ship overseas. High reliability can be achieved by using the advanced packaging method Tray. Cores/Bus width of the CPU is 1 Core 32-Bit . Obtain a basic understanding of operating temperature around 0°C. From the MPC8xx series. Memory controllers for this CPU are DRAM. Featuring HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA-ATA, TDM, UART/USART interfaces, this microprocessor can better serve you. There is 3.3V I/O running on this CPU. MPC850 is a good way to search for variants of the microprocessor.