KMH63VS222M22X35T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMH63VS222M22X35T2
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Diameter :
22mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
KMH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
113mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
1.73A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ Low Frequency :
1.73A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Ripple Current @ High Frequency :
2.076A @ 100kHz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
63V
Capacitance :
2200µF
Leakage Current :
2.772mA
Life (Hours) :
2000 hours
Packaging :
Tray
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
35mm
Datasheets
KMH63VS222M22X35T2
United Chemi-Con KMH63VS222M22X35T2
KMH 2200μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.73A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In