KMG35VB47RM5X11LL
Mfr.Part #
KMG35VB47RM5X11LL
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.937Ohm @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Height :
11mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Series :
KMG
Published :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current :
90mA
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
135mA @ 100kHz
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
KMG35VB47RM5X11LL
United Chemi-Con KMG35VB47RM5X11LL
KMG 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can