KMG250VB33RM12X20LL
Mfr.Part #
KMG250VB33RM12X20LL
Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
160mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
288mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
KMG
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.045Ohm @ 120Hz
Published :
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Capacitance :
33μF
Height :
20mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
160mA
Diameter :
12mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
KMG250VB33RM12X20LL
United Chemi-Con KMG250VB33RM12X20LL
KMG 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 160mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can