KMG10VB101M5X11LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMG10VB101M5X11LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
100mA
Height :
11mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
100μF
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
2.0066mm
Series :
KMG
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Life (Hours) :
1000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
10V
Datasheets
KMG10VB101M5X11LL
United Chemi-Con KMG10VB101M5X11LL
KMG 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 100mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can