KMC7447AVU1420LB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KMC7447AVU1420LB
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
360-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC74XX 1.42GHZ 360FCCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Series :
MPC74xx
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Published :
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
360-BCBGA, FCCBGA
Core Processor :
PowerPC G4
Voltage - I/O :
1.8V 2.5V
Base Part Number :
MC7447
Graphics Acceleration :
No
Speed :
1.42GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Co-Processors/DSP :
Multimedia; SIMD
Datasheets
KMC7447AVU1420LB
NXP Semiconductors KMC7447AVU1420LB
PowerPC G4 Microprocessor MPC74xx Series MC7447 360-BCBGA, FCCBGA
KMC7447AVU1420LB Overview
Since the microprocessor is packed in 360-BCBGA, FCCBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~105°C TAw what the operating temperature is around 0°C~105°C TA. In the series MPC74xx, it is found. PowerPC G4 processors are embedded in this CPU. 1.8V 2.5V is the I/O speed of this CPU. Use MC7447 to search for variants of the cpu microprocessor.