KJY103MR63DBCZA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJY103MR63DBCZA
Manufacturer
KEMET
Description
100V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Positive Tolerance :
20%
Capacitance :
0.01 µF
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Size Code :
Packing Method :
TR
Series :
PPAP :
No
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e2
ECCN (US) :
EAR99
EU RoHS :
Supplier Unconfirmed
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Width :
5 mm
Length :
16 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package :
Bulk
HTS Code :
Rated (AC) Voltage (URac) :
400 V
Height :
20 mm
Automotive :
Temperature Coefficient :
-82/+22% ppm/°C
Multilayer :
Number of Terminals :
2
KEMET Corporation
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
20%
Package Shape :
DISK PACKAGE
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Pitch :
7.5 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
Wire
Product Status :
Active
Terminal Finish :
TIN COPPER
Datasheets
KJY103MR63DBCZA
* 0.01 µF Ceramic Capacitor -82/+22% ppm/°C
KJY103MR63DBCZA Overview
Ceramic capacitor is characterized by negative tolerance 20%.Having a tolerance of 20% for positive tolerance, this part falls within the acceptable range.A component runs at 400 V rated (AC) voltage (URac).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is -82/+22% ppm/°C.
KJY103MR63DBCZA Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
has rated (AC) voltage of 400 V
with -82/+22% ppm/°C being the highest temperature coefficient