KJY103MR63CBAAA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KJY103MR63CBAAA
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
16mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Style :
Straight
Ratings :
X1, Y2
Multilayer :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
400VAC
Width :
5mm
Terminal Finish :
Tin
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
Y5V F
Number of Terminations :
2
Applications :
Safety
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Series :
KJY SFTY X1-400 Y2-250
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000pF
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
Y5V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Disc
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
KJY103MR63CBAAA
KJY SFTY X1-400 Y2-250 10000pF 400VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.630Dia 16.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc