KE2453530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE2453530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
12A
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Series :
KE
Positions Per Level :
12
Color :
Green
Feature :
Locking Ramp
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.200 5.08mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder
Header Orientation :
90°, Right Angle
Packaging :
Bulk
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Levels :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - UL :
300V
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Number of Positions :
24
Datasheets
KE2453530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE2453530000G Overview
KE2453530000G Features
KE series
KE2453530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE2453530000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM