KE2452530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KE2452530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 24POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Feature :
Mating Flange
Contact Mating Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
Solder
Voltage - UL :
300V
Contact Tail Length :
0.102 2.60mm
Series :
KE
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material :
Copper
Positions Per Level :
12
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Header Orientation :
90°, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current - UL :
12A
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Insulation Height :
0.791 20.09mm
Color :
Green
Number of Levels :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.200 5.08mm
Number of Positions :
24
Datasheets
KE2452530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) KE Thermoplastic Tin Copper
KE2452530000G Overview
KE2452530000G Features
KE series
KE2452530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KE2452530000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM