KBPC1008
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KBPC1008
Manufacturer
YANGJIE
Package / Case
4-Square, KBPC
Datasheet
Download
Description
KBPC8 800V 10.0A Diodes Bridge
Manufacturer :
YANGJIE
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Number of Terminations :
4
Voltage - Peak Reverse (Max) :
800V
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 5A
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Breakdown Voltage-Min :
800V
Terminal Position :
UPPER
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Mount :
Surface Mount
Non-rep Pk Forward Current-Max :
240A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 800V
Output Current-Max :
10A
Package / Case :
4-Square, KBPC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-XUFM-D4
Diode Element Material :
SILICON
Number of Phases :
1
Terminal Form :
Solder Lug
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Diode Type :
Single Phase
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
QC Terminal
Datasheets
KBPC1008
Single Phase Bridge Rectifier QC Terminal -55°C~150°C TJ 10μA @ 800V 1.1V @ 5A 4-Termination 1-Phase 4-Square, KBPC Bulk
KBPC1008-G Overview
Basically, it's an electronic component with a 4-Square, KBPC package.Surface Mount represents the mounting method.In order to ensure normal operation, the temperature must be set to -55°C~150°C TJ.In terms of maximum output voltage, it can support 10A.
KBPC1008-G Features
4-Square, KBPC package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 10A
KBPC1008-G Applications
There are a lot of Comchip Technology
KBPC1008-G applications of bridge rectifiers.
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A