KA1-3010498M5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KA1-3010498M5
Manufacturer
Harwin
Description
CONN PLUG HSG 4POS 8.50MM
Stock
37
In Stock :
37
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Product :
Wire Housings
Current Rating :
60 A
Features :
Jackscrews
Contact Termination :
Solder
Row Spacing :
Mounting Angle :
Straight
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Positions :
4 Position
Base Product Number :
KA1-301
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Type :
Male Pin, Power
Package :
Bag
Color :
Black
Number of Rows :
1 Row
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Pitch :
8.5 mm
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Termination Style :
CABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
KONA Reverse Fix
Tradename :
KONA
Connector Type :
PLUG
Mounting Style :
Panel Mount
Housing Color :
Black
Datasheets
KA1-3010498M5
Harwin KA1-3010498M5
KONA Reverse Fix Series Plug Black 4 Position Positions Pitch: 8.5 mm -65°C ~ 150°C Free Hanging (In-Line)
KA1-3010498M5 Overview
KA1-3010498M5 Features
KONA Reverse Fix series
KA1-3010498M5 Applications
There are a lot of Harwin
KA1-3010498M5 Backplane Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM