KA1-3010298M5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KA1-3010298M5
Manufacturer
Harwin
Description
CONN PLUG HSG 2POS 8.50MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Product :
Wire Housings
Product Status :
Active
Number of Positions :
2 Position
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Black
RoHS :
Details
Current Rating :
60 A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Color :
Black
Base Product Number :
KA1-301
Row Spacing :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Package :
Bag
Pitch :
8.5 mm
Contact Type :
Male Pin, Power
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Mounting Style :
Panel Mount
Contact Gender :
Pin (Male)
Contact Termination :
Solder
Series :
KONA Reverse Fix
Termination Style :
CABLE
Tradename :
KONA
Connector Type :
PLUG
Features :
Jackscrews
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Number of Rows :
1 Row
Mounting Angle :
Straight
Datasheets
KA1-3010298M5
Harwin KA1-3010298M5
KONA Reverse Fix Series Plug Black 2 Position Positions Pitch: 8.5 mm -65°C ~ 150°C Free Hanging (In-Line)
KA1-3010298M5 Overview
KA1-3010298M5 Features
KONA Reverse Fix series
KA1-3010298M5 Applications
There are a lot of Harwin
KA1-3010298M5 Backplane Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM