K99X-15S-K-BLK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K99X-15S-K-BLK
Manufacturer
Kycon
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS IDC
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
15
Current Rating :
7.6A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Gender :
FEMALE
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
1A
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E
Contact Finish :
Gold
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Tray
Voltage - Rated :
30V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Style :
D-Sub
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Signal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Package / Case :
Metal
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
K99X
Factory Lead Time :
22 Weeks
Plating :
Tin
Number of Rows :
2
Datasheets
K99X-15S-K-BLK
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K99X-15S-K-BLK from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Package / Case:Metal, Operating Temperature:-25°C~85°C, K99X-15S-K-BLK pinout, K99X-15S-K-BLK datasheet PDF, K99X-15S-K-BLK amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K99X-15S-K-BLK ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K99X-15S-K-BLK Overview
K99X-15S-K-BLK Features
K99X series
K99X-15S-K-BLK Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K99X-15S-K-BLK D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP