K88X-BD-25S-BRJ30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
K88X-BD-25S-BRJ30
Manufacturer
Kycon
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer :
Kycon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
2A
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Board Lock
Series :
K88X
Total Number of Contacts :
25
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Tray
Mixed Contacts :
No
Contact Form :
Stamped
Contact Type :
Signal
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Color :
Black
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Published :
Voltage - Rated :
30V
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
IEC Conformance :
Connector Style :
D-Sub
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
25
DIN Conformance :
Number of Rows :
2
Datasheets
K88X-BD-25S-BRJ30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K88X-BD-25S-BRJ30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, K88X-BD-25S-BRJ30 pinout, K88X-BD-25S-BRJ30 datasheet PDF, K88X-BD-25S-BRJ30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K88X-BD-25S-BRJ30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K88X-BD-25S-BRJ30 Overview
K88X-BD-25S-BRJ30 Features
K88X series
K88X-BD-25S-BRJ30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K88X-BD-25S-BRJ30 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP