K85X-ED-9S-30
Mfr.Part #
K85X-ED-9S-30
Description
CONN D-SUB RCPT 9POS VERT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
1 (Unlimited)
Plating Thickness :
30μin
No
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Length - Termination :
0.185 inch
Number of Rows :
2
IEC Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Resistance :
13mOhm
Steel, Nickel Plated
Total Number of Contacts :
9
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Mounting Option 1 :
#4-40
Number of Positions :
9
Voltage - Rated :
30V
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
JESD-609 Code :
e4
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
2A
2
Datasheets
K85X-ED-9S-30
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-ED-9S-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, K85X-ED-9S-30 pinout, K85X-ED-9S-30 datasheet PDF, K85X-ED-9S-30 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-ED-9S-30 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K85X-ED-9S-30 Overview
K85X-ED-9S-30 Features
K85X series
K85X-ED-9S-30 Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K85X-ED-9S-30 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP