K85X-CD-37S-KJ
Mfr.Part #
K85X-CD-37S-KJ
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
yes
Number of Rows :
2
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Packaging :
Tray
ECCN Code :
EAR99
Number Of PCB Rows :
2
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination :
Solder
Dielectric Withstanding Voltage :
700VAC V
DIN Conformance :
No
Terminal Pitch :
1.397mm
Reference Standard :
UL
RoHS Status :
RoHS Compliant
K85X
HTS Code :
Length - Termination :
0.185 inch
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e4
Contact Resistance :
13mOhm
Shell Finish :
Tin
Body Breadth :
0.494 inch
Voltage - Rated :
30V
IEC Conformance :
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
37
Factory Lead Time :
20 Weeks
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
37
Mounting Option 2 :
Threaded
Current Rating (Amps) :
2A
Black
Datasheets
K85X-CD-37S-KJ
Introducing D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-CD-37S-KJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, K85X-CD-37S-KJ pinout, K85X-CD-37S-KJ datasheet PDF, K85X-CD-37S-KJ amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Kycon K85X-CD-37S-KJ ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
K85X-CD-37S-KJ Overview
K85X-CD-37S-KJ Features
K85X series
K85X-CD-37S-KJ Applications
There are a lot of Kycon, Inc.
K85X-CD-37S-KJ D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP